Asennusohje

Installation instructions, accessories
Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden
C30 2010

Ohje nroVersioOsa nroClick to download PDF-version of this Installation Instruction
313392221.530698602
Vetokoukku, kiinteä




IMG-350066




 
Varuste
A0000162
A0000161
A0000165
IMG-239944
A0800030

IMG-238805


 
  

JOHDANTO

  • Lue läpi koko ohje ennen asennuksen aloittamista.

  • Huomautukset ja varoitustekstit ovat turvallisuuden takia ja sen vaaran minimoimiseksi, että jotakin menisi rikki asennuksen yhteydessä.

  • Varmista ennen asennuksen aloittamista, että kaikki ohjeessa mainitut työkalut ovat saatavilla.

  • Toiset ohjeen työvaiheet esitetään vain kuvin. Monimutkaisemmissa työvaiheissa on myös selostusteksti.

  • Mahdollisissa ohjeita tai varustetta koskevissa ongelmissa ota yhteyttä paikalliseen Volvo-myyjään.

  

Huom!

Tietyt vaiheet tässä asennusohjeessa esitetään vain kuvina.


 

Valmistelutyöt

1
IMG-214981
 

Valmistelutyöt

2
IMG-250925
 

  • Vedä istuintyyny irti, ensin takareunasta johon se on kiinnitetty pitimellä. Sitten etureunasta, jossa on kaksi pidintä.

  • Ota istuintyyny pois.

3
IMG-250926
 

  • Käännä keskikyynärnoja eteen.

  • Irrota keskikyynärnoja tarttumalla kumpaankin päähän ja vetämällä sitä sitten ylöspäin kunnes se irtoaa takareunasta selkänojan tapeista (1).

  • Vedä sitä sitten eteenpäin kunnes pitimet (2) selkänojan sivulla ovat liukuneet pois keskikyynärnojassa olevista lovista (3).

4
IMG-250927
 

  • Kallista selkänoja eteen.

  • Irrota selkänojan oikean kiinnitkkeen peitelevy.

5
IMG-250928
 

6
IMG-250929
 

  • Käännä selkänoja pois oikeasta kiinnikkeestä.

  • Vedä se irti kyynärnojan kohdalla olevasta kiinnikkeestä ja poista se.

7
IMG-250930
 

  • Vedä irti kumilista vasemman oviaukon takareunasta.

8A
IMG-251368
8B
IMG-251369
 

  • Irrota oikean B-pylvään paneeli kampeamalla se irti sivuilta alareunasta muovilastalla. Paneeli on kiinnitetty kolmella pidikkeellä sisäpuolelta.

9
IMG-251370
 

  • Irrota ruuvi oikeasta sivupaneelista.

  • Vedä paneeli irti varovasti korin puolelta ja irrota se etureunasta kynnyspaneelista. Se on kiinni yhdellätoista pidikkeellä sisäpuolelta.

10
IMG-240957
 

11
IMG-241183
 

  • Irrota takaluukun kynnyspaneeli vetämällä sitä ylöspäin kunnes neljä pidikettä yläosassa ja kahdeksan kiinnikettä alareunassa irtoavat.

12
IMG-241184
 

  • Nosta pois varapyörä, nosturi ja muut osat tavaratilan lattian säilytyslokeroista.

13
IMG-277604
 

  • Irrota pidike oikean takasivupaneelin takareunasta.

  • Vedä sivupaneeli varovasti irti alkaen etu-/yläreunasta ja siirtyen sitten taaksepäin kunnes kaikki yläreunan pidikkeet ovat irronneet.

  • Käännä paneeli sisäänpäin. Vapauta se kuormasilmukoista ja nosta se pois tavaratilan lattian säilytystilasta.

14
IMG-241200
 

15A
IMG-240960
15B
IMG-279284
 

16
IMG-240963
 

17
IMG-240964
 

18
IMG-277903
 

  • Kiinnitä pala teippiä lokasuojanlevikkeen takaosaan sen suojaamiseksi, kun puskurinkuorta irrotetaan etureunasta. Teippi tulee asettaa niin, että puskurinkuorta kammetessa ei jää jälkiä.

  • Suorita toimenpide auton molemmilla puolilla.

19A
IMG-240972
19B
IMG-240974
 

Kuva A

  • Irrota puskurinkuori korista vääntämällä varovasti päädyt irti lastalla. Vedä kuori irti takavalon alta ja lokasuojan takareunasta kummaltakin puolelta. Se on kiinni neljällä pidikkeellä takavalon kohdalla ja neljällä takalokasuojan takareunassa. Vedä puskurinkuori pois suoraan taaksepäin.

Kuva B

  • Irrota rekisterikilven valon liitin vasemmalta puolelta. Jos autossa on takapysäköintitutka, irrota liiti oikealta puolelta.

  • Poista teipinpalat.

 
20
IMG-241202
 

Kohdat 20-23 koskevat 4-sylinterisellä moottorilla varustettuja autoja

  • Tee merkki säteilysuojan läpi porausta varten korin alaosan vasemmanpuoleisen reiän kautta ja säteilysuojaan. Tee merkki reiän keskelle painamalla pellin läpi piirtopuikolla.


    Huom!

    Säteilysuojassa on terävät reunat.


21
IMG-241203
 

  • Irrota säteilysuojan kaksi ruuvia ja käännä se alas niin että merkintä tulee näkyviin.

22
IMG-241204
 

  • Esiporaa pienellä terällä ja suurenna reikää kartion muotoisella terällä.

  • Poista porausjäysteet ja tasoita reunat.

23
IMG-241205
 

 
24
IMG-241206
 

Kohdat 24-29 koskevat 5-sylinterisellä moottorilla varustettuja autoja

  • Tee merkit säteilysuojan läpi porausta varten korin alaosan neljän reiän kautta ja säteilysuojaan. Tee merkit reikien keskelle painamalla pellin läpi piirtopuikolla.


    Huom!

    Säteilysuojassa on terävät reunat.


25
IMG-241207
 

  • Irrota äänenvaimentimen ripustus vasemmalta ja oikealta puolelta ja laske se alas vasteeseen saakka.

26
IMG-241208
 

  • Irrota kaksi säteilysuojan ruuvia vasemmalta ja oikealta puolelta ja käännä se alas niin, että merkinnät tulevat näkyviin.

27
IMG-241210
 

  • Esiporaa pienellä terällä ja suurenna reikiä kartion muotoisella terällä.


    Huom!

    Varo vaurioittamasta toisella puolella olevaa äänenvaimenninta.


  • Poista porausjäysteet ja tasoita reunat.

28
IMG-241211
 

29
IMG-241213
 

 

Vetokoukun asennus

30
IMG-275523
 

Vetokoukun asennus

  • Irrota neljä kumitulppaa.

  • Puhdista merkityt vetopalkin kiinnityskohdat koripellissä sisä- ja ulkopuolelta liasta, korikitin jäämistä tai alustamassan roiskeista.

31
IMG-241217
 

  • Puhdista merkityt vetopalkin kiinnityskohdat koripalkissa ala- ja etupuolelta liasta, korikittijäämistä tai alustamassan roiskeista.

32
IMG-277904
 

  • Ota L-profiili, neljä laipparuuvia M10x25 (1) sekä neljä M10-laippamutteria sarjasta. Asenna L-profiili törmäyspalkkiin. Älä kiristä vielä tiukkaan.

33A
IMG-277603
33B
IMG-241221
33C
IMG-277905
 

Kuvat A, B ja C

  • Ota kiinnityslevy hitsimuttereineen ja neljä M10x25-laipparuuvia sarjasta.

  • Nosta tavaratilan lattiaa eteen- ja ylöspäin oikeasta kulmasta. Kiinnitä kiinnityslevy ruuveilla.


    Huom!

    Tarkasta, että kiinnityslevy tulee oikealle puolelle johdinsarjaa (1).


    Älä kiristä vielä tiukkaan.

 
34
IMG-241222
 

Kohdat 34-35 koskevat 5-sylinterisellä moottorilla varustettuja autoja

  • Kiinnitä pidin vetokuulan kanssa asennettuun L-profiiliin säteilysuojan merkintää ja leikkausta varten.

  • Merkitse säteilysuojaan pidintä 5 mm (3/16") joka puolelta leveämpi ala.

35
IMG-241224
 

  • Leikkaa pois merkitty osa.


    Huom!

    Säteilysuojassa on erittäin terävät reunat.


36
IMG-241320
 

Kaikki mallit

  • Ota vetokuulan pidin, kaksi laipparuuvia M14x110 ja kaksi laippamutteria. Kiinnitä pidin L-profiiliin.


    Huom!

    Älä kiristä vielä tiukkaan.


  • Ota neljä laipparuuvia M10x25 ja kiinnityslevy hitsimuttereilla. Asenna kiinnityslevy peltilaipan etupuolelle, korin alareunaan, ja kiinnitä ruuvit.


    Huom!

    Älä kiristä vielä tiukkaan.


37
IMG-241321
 

  • Kiristä ristikkäin L-profiilin neljä M10-ruuvia (1) niin, että L-profiili on tukevasti törmäyspalkkia vasten molemmilla puolilla.

  • Kiristä neljä ruuvia 47 Nm (35 lbf.ft) momenttiin.

  • Kiinnitä kahdeksan M10-ruuvia (2) peltilaippaan, korin ala- ja yläreunaan, ja kiristä ne 47 Nm (35 lbf.ft.) momenttiin.

  • Kiinnitä kaksi M14-ruuvia (3) välikeputkien kautta ja kiristä ne 200 Nm (147 lbf.ft.) momenttiin.

38
IMG-256243
 

    Koskee autoja, joiden törmäyspalkissa ei ole sisäpuolisia alaruuveja

  • Irrota mahdollinen teippi törmäyspalkista ruuvinreikien päältä molemmilta puolilta. Varmista että peltipinta on puhdas kohdasta, johon ruuvi kiinnitetään.

39
IMG-256244
 

  • Ota M8x25 ruuvit sarjasta ja kiinnitä ne.


    Huom!

    Kiristä momenttiin 18 Nm (13 lbf.ft.) ja suorita 120º kulmakiristys molemmilla puolilla. Käytä astelevyä osanro 9512050.


40
IMG-241322
 

  • Asenna vetokoukun johtosarja vastaavan asennusohjeen mukaan.

 

Lopputyöt

41
IMG-241324
 

Lopputyöt

42
IMG-277605
 

43
IMG-241379
 

44
IMG-241378
 

45
IMG-241380
 

  • Kiinnitä teippiä puskurinkuoren ulkopuolelle, sisäpuolella olevien merkintöjen kohdalle ja puskurinkuoren alaosassa olevaan ensimmäiseen saumaviivaan asti. Tämä tehdään maalin suojaamiseksi sahalta kun vetokoukun lovea sahataan.

  • Sahaa lovi kohotetun merkinnän mukaan.


    Huom!

    Varo puskurinkuoren maalipintoja. Sahaa niin, että aukon merkinnän sisäpuolen korotettu reuna jää jäljelle.


  • Tasoita reunat hienolla viilalla.

  • Irrota suojateippi.

Tämä kohta koskee myös bodykit-sarjalla varustettuja autoja.

46
IMG-350065
 

Koskee DRIVe start/stop-järjestelmää

47
IMG-350166
 

  • Leikkaa ja aseta oheinen malli kuvan mukaan.

  • Sahaa mallin mukaan.

48
IMG-350167
 

  • Leikkaa ja aseta oheinen malli kuvan mukaan.

  • Sahaa mallin mukaan.

49A
IMG-241381
49B
IMG-246793
 

Kaikki mallit

50
IMG-241385
 

 
51
IMG-246796
 

52A
IMG-251430
52B
IMG-251431
 

Kuva A

  • Vaihda rikkinäiset pidikkeet.

  • Paina paneeli paikalleen ja varmista, että kaikki pidikkeet tarttuvat kiinni.


    Huom!

    Paneelin takapuolella on yksitoista koriin kiinnittävää pidikettä, ole tarkkana sovituksen kanssa, etteivät pidikkeet taitu.


  • Kiinnitä paneeli aiemmin käytetyllä ruuvilla.

Kuva A

  • Kuvasta ilmenee pidikkeiden sijainti paneelin takapuolella.

53
IMG-251432
 

  • Väännä irti musta muovipidike etureunan sisäpuolelta ruuvitaltalla. Vaihda pidikkeen tilalle uusi ja asenna B-pilaripaneeli takaisin. Uutta asennettaessa uusi pidike on vetokoukun johdon sarjassa.

54
IMG-261489
 

55
IMG-261490
 

  • Laita selkänoja takaisin. Varmista että se on oikein kiinnikkeissään.

56
IMG-261491
 

  • Kiinnitä selkänoja oikeaan kiinnijkkeeseen ruuvilla ja lukkotapilla.

  • Vedä selkänojaa ja tarkista, että se on hyvin kiinni kiinnikkeissään. Kiristä ruuvi 15 Nm (11 lbf.ft.) momenttiin.

57
IMG-261492
 

58
IMG-261493
 

59
IMG-246644
 

  • Aseta keskikyynärnoja takaisin tarttumalla kumpaankin päähän, asettamalla se selkänojan tappeihin (1) ja sovittamalla reiät (2) selkänojan sivuissa oleviin keskikyynärnojan loviin (3).

  • Paina sitten keskikyynärnojaa alas takareunasta niin, että tapit (1) lukkiutuvat kiinni loviin (4). Kuuluu naksahdus kun keskikyynärnoja painetaan kiinni.

60
IMG-241377